Změny trvalého pobytu

9.5.2019 S nemovitostmi ať již ve vlastnictví nebo v nájemním bydlení vzniká řada otázek ohledně trvalého pobytu. My se Vám pokusíme dnešním článkem pomoci klubko informací rozplést a poradit co, kde a jak vyřídit.

Pokud chcete změnit adresu trvalého pobytu, budete muset navštívit obecní či městský úřad, kde Vám u přepážky předloží přihlašovací lístek k přihlášení trvalého pobytu. K přihlášení budete potřebovat doložit na základě jakého práva daný byt či dům užíváte. Možností může být několik, například jste vlastníkem dané nemovitosti, její nájemce nebo nemovitosti pouze užíváte na základě souhlasu vlastníka. V případě, že jste vlastník nemovitosti, postačí vám výpis z katastru nemovitosti nebo z náhledu do katastru. Ten se dá ověřit i online na úřadu veřejným přístupem. Pokud jste vlastníkem družstevního bytu (člen bytového družstva), budete potřebovat vaši nájemní smlouvu nebo potvrzení o členství v družstvu s právem nájmu k bytu na dané adrese. Pokud jste nájemník, bude vám stačit nájemní smlouva. Pokud jste v podnájmu nebo nájemní smlouvu nemáte, budete potřebovat písemný souhlas vlastníka (úředně ověřený) nebo přijdete s vlastníkem přímo na úřad. Úkon ke změně trvalého pobytu vás bude stát padesátikorunový poplatek, za který vám krom vyřízení žádosti také přestřihnou občanský průkaz a vydají potvrzení o změně trvalého pobytu, který slouží do vydání nového občanského průkazu jako náhradní doklad, na kterém je uvedená jak původní, tak nová adresa.

Se změnou trvalého pobytu souvisí změna občanského průkazu, což pokud jste na úřadu s rozšířenou působností vyřešíte současně na stejné nebo vedlejší přepážce. Nový průkaz vám vydají do 30 dnů nebo si můžete připlatit za expresní vyřízení pětsetkorun a občanku dostanete do pěti pracovních dnů.

 

Víme, že se změnou trvalé adresy souvisí změna občanského průkazu, ale vše je potřebné také nahlásit na příslušné úřady a místa. Většina z nich je napojena na registry, kde se změnu dozví sami. Jsou to například zdravotní pojišťovny, finanční úřady, správa sociálního zabezpečení, živnostenský úřad, úřad práce. Nesmíte však zapomenou na zaměstnavatele, banky, lékaře a všude kde využíváte nějaké služby - telefonní operátoři, soukromé pojišťovny, věřitelské instituce a pokud využíváte služby SIPA, tak se změna hlásí i na poště.