Prodávat nemovitost sám nebo přes realitní kancelář?

19.6.2019 Dnes si dovolíme převzít část článku od výzkumu realitního portálu annonce, který zkoumal jaký je rozdíl mezi prodejem bytu přes realitní kancelář a svépomocí. Jaký je výsledek? Až tři tisíce na metr čtvereční!

Chystáte se prodat byt a chcete ho co nejlépe zpeněžit? Podle statistik annonce za posledních šest měsíců byste se tím pádem měli obrátit na realitní společnosti. Ty totiž nabízejí byt o rozloze 70 až 80 metrů čtverečních v průměru za částku lehce přesahující dva miliony korun, kdežto přímí majitelé prodávají podobný typ nemovitostí průměrně za necelý milion a půl korun. „Prodej bytu přes realitní kancelář je v mnoha případech výhodnější, nejen s ohledem na výslednou prodejní cenu. Tyto společnosti poskytují například i potřebný právní servis, navíc mají povědomí o trhu a zkušenosti s tím, kde a jak nemovitost efektivně inzerovat. Naproti tomu přímý prodávající cenu své nemovitosti zprvu nadhodnotí a později ve snaze ji rychle prodat zase podhodnotí. Pokus o úsporu na provizi pro realitní kancelář se tak v mnoha případě může obrátit proti samotnému majiteli nemovitosti,“ zmiňuje Petr Langer, odborník annonce na segment realit.

Typ nabídky                                       Přímí majitelé            Nabídky realitních kanceláří

Průměrná rozloha (v m2)                   63                               76

Průměrná cena v ČR (v Kč)              1 461 445                   2 026 461

Cena za m2 (v Kč)                             23 198                        26 585

Při srovnání je na realitních portálech více nabídek přes realitní kanceláře a průměrný byt má výměru 76 m2, zatímco nabídek od přímých prodejců je méně a v průměru má byt necelých 63 m2. Z toho důvodu jsme tabulku přepočítali na ceny za m2, která je již srovnatelná. Cena za metr čtvereční ale zůstává pořád vyšší v případě prodeje bytu přes realitní kanceláře, rozdíl činí více než tři tisíce korun. „Metr čtvereční bytu pořízeného přímo od majitele stojí v republikovém průměru 23 198 korun. Samozřejmě že ve velkých městech jako Praha či Brno jsou ceny za metr čtvereční několikanásobně vyšší, v severních Čechách tomu zase bude naopak.

Pokud tedy zvažujtete prodej bytu, a z prodeje chcetmít větší zisk, je pravděpodobnější, že více získáte při prodeji přes realitní kanceláře. Navíc Vám ubydou starosti při zařizávání právního servisu a potřebných dokumentů, které si samoprodejci musí zařídit a hradit sami.

Pokud zvažujete prodej nemovitosti obraťte se na certifikované realitní makléře s praxí v oboru

https://www.flexireality.cz/nasi-makleri