Odhad nemovitostí, jaké jsou a kdy je potřebujeme?

24.6.2019 Existují tři typy odhadů se kterými se můžete potkat, bankovní odhad, znalecký odhad (posudek) a odhad tržní ceny nemovitosti.

Bankovní odhad

Je to odhad, který zpracovává interní nebo externí zaměstnanec banky, který bankovní instituce používají jako tzn. ocenění rizik při poskytování hypotečních úvěrů. Tento odhad je určení prioritně ke zjištění, jestli je předmětná nemovitost vhodná k zajištění úvěrů a zda kupní cena není nižší než cena odhadní. Laicky bychom to řekli takto: „banka se vždy snaží chránit své finance a tento posudek slouží k určení prodejnosti nemovitosti ve chvíli, kdy nebudete již schopni sprácet posyktnutý úvěr a banka bude nucena nemovitost prodat.“

Znalecký odhad (posudek)

Tento typ odhadu se ve spojení s nemovitostmi využívá pro účelý finančního úřadu pro stanovení výše daňě z nabyté nemovitých věcí (4%). Daň se vypočítává z výše odhadní ceny nemovitosti (pro výpočet se bere 75% odhadní ceny) nebo z kupní ceny, v závislosti na tom, která částka je vyšší. Tento odhad zpracovávají soudní znalci, kteří k vykonávání těchto posudků byli jmenování správou krajského soudu, kde jsou ve veřejném seznamu evidování, a zárověň „používají kulaté razítko.“ Tento typ odhadu se používá také při rozvodech při finančním vypořádání manželů.

Odhad tržní ceny

Tento odhad zpracovávají realitní kanceláře pro účely dědictví nebo pro stanovení reálné prodejní ceny nemovitosti v dané lokalitě a prodejním období. Tento odhad realitní kanceláře či realitní makléři  zpracovávají nejen pro stanovení tržní ceny nemovitostí v osobním vlastnictví, ale také pro nemovitosti v družstevním vlastnictví.

 

Potřebujete vypracovat některý od odhadů nebo chcete zjistit hodnotu své či kupované nemovitosti obraťte se na certifikované realitní makléře s praxí v oboru

https://www.flexireality.cz/nasi-makleri