Na co si dát pozor při koupi chaty či chalupy?

Je jaro, skoro již léto a přišlo období chatařů. Chaty či chalupy nabízejí majitelům klid, přírodu či místo pro grilování s přáteli. Pokud uvažujete o koupi rekreačního objektu, nezapomeňte na několik bodů, které jsou při výběru důležité. Základní otázka zní, za jakým účelem chatu či chalupu pořizujete? Nejen technický stav a vybavenost rekreačního objektu, ale i splnění dalších požadavků bude kritériem ceny.

Do ceny objektu se nepochybně promítne lokalita, v níž se rekreační objekt nachází, ať už se jedná o zahradní domek či chalupu, a to jak v chráněné krajinné oblasti, tak kdekoli jinde. Představa o domácí rekreaci může být různá. Někomu stačí prostá roubenka uprostřed lesa, pro jiného znamená chalupa zařízený, celoročně obyvatelný rodinný dům s garáží, dílnou a udržovaným pozemkem. Ceny se tak mohou pohybovat od několika desítek tisíc, po stovky tisíc až miliony korun.

 

Dobrodružnějším povahám vyhovuje chalupa v zalesněných kopcích, třeba i bez vlastního zdroje vody či bez septiku. Některým majitelům nevadí, že se k chalupě dostanou pouze pěšky, a to i několik kilometrů obtížným terénem. Pro ty ostatní je podstatná informace, kdo je vlastníkem příjezdové cesty. Patří cesta ke kupovanému pozemku, či je ve vlastnictví obce nebo dokonce sousedova? Veřejnou cestu smíte používat bez omezení. Jsou ovšem situace, kdy je nutné užívání soukromé cesty ošetřit věcným břemenem, které může, ale také nemusí, existovat z minulosti. Pokud není přístupová cesta k nemovitosti Vaše nebo cesta dokonce na pozemek nevede, měl by pomoci nový občanský zákoník, tedy zákon č. 89/2012 Sb., a to § 1029 Nezbytná cesta.  Užívání cesty nebo její vybudování Vám může povolit soused, je však oprávněn za to chtít náhradu (například finanční kompenzaci). Pokud se budete o povolení k užívání cesty muset obrátit na soud, myslete na to, že i tak zákoník říká, že "musí být dbáno, aby soused byl zřízením nebo užíváním nezbytné cesty co nejméně obtěžován a jeho pozemek co nejméně zasažen".

 

Pro některé chataře může být důležitější pozemek, než technický stav vlastní stavby. Kupující by se měl zajímat o to, zda na pozemku existují věcná břemena, zda neleží v záplavové oblasti, či jaká je možnost dalšího napojení inženýrských sítí. Nepovažujte za plýtvání časem zjistit si, kdo jsou Vaši budoucí sousedé a jestli nevykonávají činnosti, které by Vás mohly rušit. Důležitý je i územní plán. Bude zahrádkářská kolonie i do budoucna rájem k odpočinku, nebo se za jejími humny za pár let objeví průmyslová zóna či silniční obchvat města?

 

Nákup chaty či chalupy lze financovat hypotékou do 70 % ceny nemovitosti, podmínky jsou u každé banky jiné. Některé banky vyžadují, aby měl objekt evidenční číslo, jiné aby byl převeden na nemovitost k trvalému bydlení. Banky slibují možnost pevné úrokové sazby a různé délky doby splácení, a to od 5 do 30 let. Je nezbytné počítat s tím, že rekreační objekt bude při čerpání hypotečního úvěru zastaven. Pozor však na zahrádkářské kolonie, kde nejsou chatky evidovány pod č. evidenčním, a tudíž možné financování je v hotovosti nebo pomocí úvěru ze stavebního spoření.

 

Nelze pominout také fakt, že od 1. listopadu 2016 přešla povinnost platit daň z nabytí nemovitosti na kupujícího. Kupní cenu tato daň navyšuje o 4 %. Zálohu na daň je nutné zaplatit do tří měsíců od provedení vkladu vlastnického práva do katastru.