Mýty v realitách

31.1.2019 Mýty jsou mezi lidmi v oblibě už od starodávného Řecka. Lidí jim rádi věří a šíří je. Mýty se vyskytují v našem každodením životě a pokud se jedná o legendární mýtus, tak v nás vyvová příjemné pocity. Ale když se jedná o mýty, díky, kterým zbytečně příjdeme o čas nebo peníze, tak mohou být naše pocity naopak nepříjemné. Tak, jako je tomu v případě mýtů o realitách, kterých koluje také dost. My si dnes na některé z nich ukážeme.

1. Prodám si to sám, práce makléře je zbytečná a nemá přidanou hodnotu.

Pokud prodáváte svou nemovitost a nejste člověk, který v tomto oboru obchoduje pravidelně, tak profesionální realitní makléř, Vám pomůže s přípravou nemovitosti, profesionálním nafocením, videoprohlídkou, účinným a efektivním marketingem, vyjednáváním s potencionálními zájemci. Když najdeme společně vhodného klienta, začínají administrativní kolečka s katastrem / bytovým družstvem, bankou, mezi smluvními stranami o podmínkách smlouvy, administrativa spojená s předáním, zajištěním zákonných povinností (PENB, pasportizace, revize...) a další náležitosti pro bezproblémové zajištění celé transakce.

2. Dám svou nemovitost do více realitních kanceláří, budu mít více zájemců.

Každý má svůj pohled na věc, takže každý makléř popíše, nafotí a hlavně nacení jednu a tutéž nemovitost jinak. Na inzerci se objeví jeden byt například 7x pokaždé s jinými fotkami jinou cenou a popiskem a potencionální zájemce je zmatený. Z nemovitosti se po čase stane tzv. ležák, a stává se prodávající postupně ztratí přehled co komu slíbil, kdo byt vlastně nabízí a za jakých podmínek. Stavá se také, že jeden zájemce zavolá na tento jeden byt do více kanceláří a domluví si na dané nemovitosti dvě i tři schůzky. majitel je nadšený že má tolik zájemců a ve výsledku je to jeden. Přitom stačí profesionální jeden makléř, kancelář, která vše profesionálně zpracuje, kladena výběr zájemce dostatečné podmínky, protože jako jediná tuto nemovitost nabízí a může zprostředkovat a daný zájemce "musí" plnit požadavky prodávajícího/makléře. Je to podobné jako s autem, to taky nedáte do sedmi autobazarů, ale pouze do jednoho, který se o vše postará.

3. Exkluzivní smlouva je prodávajícího nevýhodná.

Podpis exkluzivní smlouvy je závazek realitní kanceláře ke klientovi, co vše pro něj jako pro majitele nemovitosti zajistí. Je zde pevně daná prodejní cena a výše odměny, která po prodeji realitní kanceláři náleží a termín do kdy má realitní kancelář prodej zvládnout. Makléři se navíc přednostně věnují exkluzivním zakázkám, kde mohou výsledek ovlivnit, a ví že vynaložené investice s nákladným marketingem a prezentací se jim zaručeně vrátí, ne jako v případě kdy je stejný úkol zadán pěti kancelářím.

4. Nejlepší realitní kancelář je ta, která chce nejnižší provizi.

Běžná odměna RK se pohybuje od 4-7% ze skutečně dosažené prodejní ceny (vyjma specifických lokalit a typů nemovitostí). Pokud někdo cenu podráží znamená to jedno, někde dokáže ušetřit. A kde to vlastně jde? Na daních? Na právním servisu? Na úschově finančních prostředků? Na profesionálním zpracování?  Ne na žádné z těchto bodu se nikdy nešetří, obchodujeme s majetky lidí a to bez zodpovědnosti přeci nejde! Dá se ušetřit na podílu makléře? Také ne, ten je přesně každou realitní kanceláří nastaven. jediné místo, kde to lze je na marketingu a propagaci. A kdy se o vaší nemovitosti zájemci dozví, když se nebude vaše nemovitost propagovat a efektivně inzerovat???

5. Navýšíme cenu, slevnit se dá vždycky.

V dnešní informované době, kdy se dá díky technologiím zmapovat trh a zjistit reálně ceny, se tímto postupem nemovitost pouze okouká a prodlužuje se tak doba samotného prodeje. Bohužel při slevách, si díky tomu, že zájemci mnohdy hledají nemovitost i několik měsíců, stává, že očekávaná poptávka nepřichází, protože zájemci přemýšlí, zda je tam nějaký problém. Pokud by přeci nebyl, už by se někdo s majitel domluvil. A každá další sleva tuto teorii bohužel pouze podpoří a chytit se může pouze nově poptávající náhodný jedinec.

6. Byt v osobním vlastnictví má cenu, družstevní byty jsou podřadné.

Družstevní byt má i své výhody, tak jak byt v osobním vlastnictví má ty své. Například při financování zvládnete zafinancovat až 100%, takže bez použití vlastních zdrojů, družstvo má sice přísnější pravidla a domovní řády, ale zase je ve vchodech mnohem větší klid a pořádek, protože díky pravidel má na členy páku. Družstevní byty jsou mnohdy levnější, někdy i o stovky tisíc korun.

7. To se prodá soused teď prodal ještě za víc.

"Když je štěstí unavené, tak i na vola sedne." Toto lidové moudro se částečně do této situace hodí. To, že se najde jedinec z kupky sena, který měl k dané lokalitě nebo nabídce osobní vazbu či zájem je málo pravděpodobná situace a je ještě méně pravděpodobnější, že se bude znovu opakovat. Vždy se objeví statistická odchylky, vyjímka přeci potvrzuje pravidlo, ale stanovit podle vyjímky směr svých celoživotních úspor a ostatní fakta přehlížet je spíše více než odvážné.

8. Pronájem přes realitku, to ne tam zaplatím provizi a oni stejně nic neudělají.

Pronájem je sice rychloobrátkové zboží, ale důležité je si také klienta řádně vybrat a prověřit. Ono špatný přehmat se totiž může někdy vymstít a s tímto majitelům profesionální makléř vždy pomůže. A navíc poplatek ze jejich služby jsou u nás účtovány od zájemce, který do daného pronájmu jde. A že to je pak pro zájemce drahé? Nehledáte náhodou solventní a platící nájemníky? Toto přeci prověří i jejich bonitu a schopnost hospodařit s finančními prostředky, což u dlouhodobého nájmu je podstatné. Když je u zájemce situace taková, že nemá na poplatek nyní z důvodu nízkého příjmu a nenaspořených financí, je možné že v krizové situaci nebude mít ani finance k pokrytí úhrady nájmu.

9. Já mám čas, a když se to prodá až za půl roku, tak mi to nevadí. A když to neprodáte vy, prodá to jiná kancelář.

Čím déle se nemovitost nabízí na inzertních portálech, tím se stává nedůvěryhodnou. Někdy z důvodu vyšší ceny, někdy protože to nabízí vícero kanceláří za různých podmínek, někdy zase protože se realitní kanceláře střídají. Každý z nás má předsudky a když děláte jako kupující mnohdy celoživotní rozhodnutí a investici (dnes navíc s úvěrovým závazkem například na 30 let), tak se vám budou předsudky honit hlavou a nebude jen jeden. Proč se s majitelem nikdo nedomluvil, proč se to tak dlouho prodává, tam asi bude nějaký problém, když to zatím nikdo nekoupil. Aha, zase se slevnilo, protože to nikde nechce, třeba počkáme kam to až spadne...

10. Já mám stavební pozemek, tady dokola se staví takové vily, dívejte se.

Tato informace se již několikrát potvrdila, že je nedostatečná. Důležité je, co je v územním plánu a jaké regulativy se k danému pozemku vztahují. Jaké sítě se dají připojit, jaké má pozemek vlastní omezení atd... U pozemků více platí, co je psáno to je dáno než co vidíte na místě.

My tyto mýty boříme již od roku 2008.