Kdy se Vám naposledy stalo, že jste šli v noci spát, ráno vstali ještě před budíkem s tím, že jste se dobře vyspali a máte hodně energie? Někde na horách? V dětství? Daleko od civilizace? Je to tak. Dnes jsme totiž obklopeni světlem všude a pořád. A ne ledajakým. Čím dát tím větší podíl osvětlení má MODRÉ světlo. To vyzařují LED osvětlení, televize, mobily, tablety, spoustu věcí kolem nás... Ne vždy tomu ale tak bylo.
Kdysi se denní rytmus řídil vnímáním denního světla a tmy. Postupně s vynálezem elektřiny a s používáním nových a nových úspornějších typů žárovek se spektrum světla vyzařované těmi zdroji změnilo. Od teplých barev až ke studeným tónům a od reálného světla k „přesvětlení“.
Je modré světlo vůbec špatné?
Modré světlo není zcela špatné, pokud ho umíme používat. Po ránu nás může příjemně nabudit. Přes dopoledne a v poledne nám nevadí, problém ale nastává, když s ním svítíme hlavně večer, což většina lidí samozřejmě dělá. Příliš „modré“ a „studené“ světlo blokuje v těle výrobu MELATONINU, hormonu odpovědného za lidský spánek. Přesněji řečeno melatonin nám v těle pomáhá určovat, kdy máme být bdělí a kdy máme spát. Podle přirozeného denního rytmu by nejvíce světla mělo být v poledne, používáním umělého osvětlení a technologií to ale může být i ve dvě ráno. Tělo pak neví, kdy a jak má reagovat a trvá mu delší dobu, než se „vypne“. Díky modrému světlu dostává oko a následně mozek tedy mylnou informaci, že je den a ke spánku se prostě nechystá.
Naštěstí na to, že modré světlo škodí lidskému tělu, přišli i výrobci technologií a v chytrých telefonech, v počítačích už lze instalovat funkci night shift nebo f.lux, které v určitou hodinu změní barevné spektrum, které displej podsvěcuje.
Ne všechno LED osvětlení je pro spánek špatné, problém ale je, že spektrum barev pouhým okem nepoznáme. Důležitá je teplota chromatičnosti nebo-li barevná teplota. Uvádí se v kelvinech. A platí jednoduché pravidlo – čím více kelvinů, tím je barva bělejší až namodralá. Plamen svíčky má 2000 K. Většina obyčejných žárovek, které máme doma, má 3000 K, LED osvětlení 4000 K. Což není nejméně, ale pokud si před spaním svítíte světlem, které má například 5000 K, je to stejné, jako byste organismu říkali, že je právě poledne. Nedivte se, že se nepřepne do spánkového režimu.
Jak omezit účinky modrého světla na usínání a zváši tak vaši energii a kvalitu spánku?
Ideálně dvě hodiny před spaním nekoukejte do mobilu.
Televizi a počítač vypínejte alespoň 2-3 hodiny před spánkem.
Pokud to nemůžete bez mobilu nebo televize vydržet, nastavte si aspoň na displejích funkci na noční režim - NIGHTSHIFT.
Sledujte údaje na obalech žárovek, hlavně teplotu (K), čím nižší, tím méně modrého světla.
Zjistěte si CRI – index věrnosti barev. Čím nižší, tím lepší pro usínání.
Před spaním si čtěte v tlumeném osvětlení.
Když se v noci probudíte, nerozsvěcujte, oko se samo adaptuje na tmu.
Na noční cestu na záchod si pořiďte tlumené osvětlení.
A na co nezapomínejme, přemíra světla neškodí jen nám. Nejsme na této planete jen sami, i rostliny a živočichové byli a jsou zvyklí na den a noc, kterou jim díky umělému osvětlení narušujeme.
I když tento článek není přímo realitní, nepřímo souvicí s našimi domovy a kvalitou našeho života a osvěta je přeci jen někdy fajn a může nám všem pomoci :-)