Jak vybrat nájemníka do bytu?

26.3.2020 Od roku 2008 se specializujeme na nemovitosti včetně jejich pronájmu. Za tu dobu jsme pronajali stovky nemovitostí a dnes bychom Vám rádi poradili jak postupovat při výběru nájemníka, aby s ním nebyly problémy a starosti. Snem každého investora je přece mít řádně platícího a bezproblémového nájemníka. Je to tak?

Základaní prověření už v prvním telefonátu.

Když máte vystavený inzerát, tak čekáte na zavolání potencionálního zájemce. Jakmile Vám někdo zavolá, tak už v prvním telefonu by jste se měli ptát na informace o Vašem potencionálním nájemníkovi. Mezi základní informace by mělo patřit jeho jméno, kolik osob bude v nájmu bydlet, od kdy nájem zamýšlí a na jak dlouhou dobu. Zeptejte se zájemce kde pracuje a jestli má našetřené finanční prostředky na nájem a kauci. Jestli mezi Vaše požadavky patří vyhledávání nekuřáka nebo rodiny bez zvířat, zeptejte se. Zajímat by Vás mohly dluhy, insolvence, exekuce či cokoliv co by dále mohlo bránit nájmu a v poslední řadě když budete domlouvat osobní prohlídku, požadujte aby se jí účastnili všechny osoby, které budou nájem nemovitosti trvale využívat.

Máte základní informace - zjišťujte !!!

Víte jméno Vašeho potencionálního nájemníka a můžete si jej proklepnou na sociálních sítích. Z nich se dá kolikrát pár věcí zjistit. Ze statusů, fotek, komentářů, přátel. Mezi používané sociální sítě patří Facebook, Instagram, LinkedIn. Toto prověření je zdarma, stejně jako zadání jména a telefoního čísla do Googlu či Seznamu. Je doba webová a někdy něco vypadne... Je přece dobré vědět, koho si do bytu pustíte. Máte za sebou další prověření nájemníků.

Osobní schůzka na nemovitosti

O vašem potencionálním nájemníkovi Vám něco řekne také jeho chování. Včasný příchod na prohlídku, oblečení, gesta, vyjadřování. Vždy platilo a pořád platí: kdo se moc ptá, moc se dozví. Chcete vědět komu necháte svou miliónovou nemovitosti? Tak se ptejte. Na co? Na to, co Vás zajímá, aby jste věděli že bude Vaše nemovitost v dobrých rukou. Proberte věci z prvního telefonátu a jestli máte z odpovědí dobrý pocit, tak než budete podepisovat smlouvu prověřte fakta. K tomu budete potřebovat iniciály zájemce o nemovitosti. Jak pro smlouvu tak pro prověření. Je proto dobré vidět občanský průkaz zájemce, případně i průkaz dalších dospělých osob. které budou byt využívat...

Mapy.cz

Podle místa trvalého bydliště můžete zjistit, kde daná osoba právě bydlí, nebo kde jej má zapsán pro evidenci osob. Může Vám například vyškočit adresa rodinného domu, bytového domu nebo také například obecního úřadu. Taková informace by měla být určitým varováním, neboť toto napovídá o možnosti finančních či jiných problémů daného nájemníka.

Prověření rizikovosti osob

Všechny předešlé body prověření byly zdarma. Prověřili jste základní informace o Vašem potencionálním nájemníkovi. Někomu by toto stačilo, ale prověřit se dá mnohem více. Nyní se podíváme na centrální evidenci exekucí, insolvenční rejstřík, úřední desku soudních exekutorů, hledané osoby policií ČR, centrální evidence exekucí SR a registr úpadcov na Slovensku. Proč jít dále? Například proto, že za rok 2018 bylo v evidenci exekucí 863 tisíc osob a 4,670 milionů exekucí. Zjistíte všechny dlužníky, proti kterým bylo v posledních 6 letech zahájeno insolvenční řízení. Atd... Zkrátka svléknete svého zájemce o nemovitost "do naha". Kolik takové prověření stojí? Nejsou to velké částky, nebojte se, prověření jedné osoby vyjde na 149,-Kč a finální výsledek obdržíte v uceleném PDF souboru během pár minut.

Dá se ještě něco prověřit?

Určitě ano! Svého nájemníka můžete poprosit o náhled pracovní smlouvy, výpis z trestního rejstříku nebo například o kontakt na posledního pronajímatele pro poskytnutí recence.

Záleží jen na Vás, co vše checete prověřit

Z naší praxe víme, že prověření nájemníků a jejich solventnosti patří k důležitým úkolům při výběru nájemníka. To neznamená, že vždy musíte prověřit 100% z tohoto seznamu. Ale je vždy dobré vědět na co si dát pozor a když si nejsem jistý, tak vědět kde a co prověřit. Výběr nájemce je totiž o pocitu každého z nás. Nejen o faktech, ale i sympatiích a třeba komunikaci. To přece Vy budete budete v kontaktu se svým nájemníkem, kterému předáte svou nemovitost. Zkrátka by Vám všechno mělo zapadnout, aby pronájem fungoval bez starostí jako ozubené kolečko. Nezapomeňte však, že i přes to všechno je potřebných pravidelných kontrol. I to spravné vybrané ozubené kolečko může někdy zaskřípat.

 

Důležité je nezapomenout na správnou smlouvu a pravidelné kontroly... Úhrad nájmů aj. Pro někoho to můžou být drobnosti, pro jiné starosti. Pokud by jste chtěli mít Váš nájem bez starostí, zajišťujeme pro vlastníky nemovitostí kompletní správu nemovitosti. Pokud chcete zjsitit více, přejděte na odkaz http://www.flexinajmy.cz

Věříme, že Vám tento článek může pomoci při výběru nájemníka a nezapomeňte, že je pouze na Vás, co vše budete prověřovat a brát v potaz. Pokud by jste chtěli s pronájmem Vaší nemovitosti pomoci, neváhejte nás kontaktovat v sekci naši makléři.