Celý proces převodu nemusí být jednoduchý. Zkomplikovat ho může především bytové družstvo. Neexistuje žádný zákonný nárok na převedení bytu družstevníka do osobního vlastnictví. O všem rozhoduje schůze družstva, tudíž je třeba postupovat opatrně. Výjimkou jsou pouze nové byty, které prodávají developeři s prohlášením vlastníka. Tím vzniká nárok na převod dle stanov družstva.
Začít musí zájemce o převod kontrolou závazků, které vůči bytovému družstvu má. To znamená především splacenou většinu anuit a veškerých úvěrů. O konkrétních podmínkách se dá jednat, ale bytové jednotky by neměly být zatíženy zástavním právem.
Převodu bytu do osobního vlastnictví musí předcházet rozdělení domu na bytové jednotky. V tomto ohledu je znevýhodněn první družstevník, který o převod žádá. Výměra a vymezení jednotek se uvádí v prohlášení vlastníka. To musí nechat vyhotovit družstvo. Následně budou jednotky rozděleny i pro další zájemce.
Pokud je prohlášení vlastníka zapsáno v katastru nebo alespoň podáno, je vhodný čas k sepsání smlouvy o převodu bytu do vlastnictví člena družstva. Sepsání smlouvy má několik pravidel a ty se mohou lišit, dle data vyčlenění bytové jednotky v bytovém domě. Záleží, zda bylo provedeno dle starého zákona (72/1994 Sb.), nebo dle nového občanského zákoníku. Proto je ideální variantou využít služeb právníka při sepisování smlouvy o převodu.
Smlouvou celý proces nekončí. Pokud má dům tři a více vlastníků, je potřeba ustanovit společenství vlastníků. Jeho vznik je důležitý hlavně s ohledem na péči o společné prostory, správu fondů oprav, vedení účetnictví nebo další komunikaci s družstvem.
Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví může trvat několik měsíců, ale osobní vlastnictví za to družstevníkovi většinou stojí.