Hypotéka v kostce

15.5.2019 Hypotéka nás potkávají na každém kroku. Snad už každý slyšel jak to s hypotékami je. Někdy je opakování matka moudrosti a tak v našem článku nenajdete rozsáhlé informace, ale základní fakta, které je dobré znát.

1. Devítinásobek čistého ročního příjmu

Částka, kterou Vám banka maximálně půjčí se rovná 9x váš čistý roční příjem ( Pokud vyděláváte 20.000,-Kč čistého měsíčně, tak ročně to je 240.000,-Kč a maximální částka je ve výši 2.160.000,-Kč)

Pokud jste zaměstnanci, doložíte dané bance potvrzení o výši příjmu od vašeho zaměstnavatele za posledních několik měsíců, čímž se Vám vypočítám průměrný měsíční příjem. POZOR, pokud jste ve zkušební době, musíte počkat a jakmile Vám zkušební doba zkončí, zažádejte o úvěr.

U podnikatelů (OSVČ) platí, že banka bude požadovat doložit minimálně jedno vaše poslední daňové přiznání.

2. 45 % čistého měsíčního příjmu

Banky už dnes při posuzování bonity klienta nedívají jen na jeho příjem, ale tako na jeho výdaje. Pro toto posouzení jím pomáhá ukazatel DSTI, což je poměr mezi vašim čistým příjmem a součtem veškerých vašich úvěrů a půjček (Pokud je váš čistý příjem 20.000,-Kč tak vaše bankovní a nebankovní závazky nesmí přesáhnout částku 9.000,-Kč)

3. 10-20% vlastních úspor

Pokud si chcete pořídit nemovitost na úvěr, je potřebné počítat s tím, že banka krom prvních dvou prověření bude řešit také vaše úspory. Ty musí být minimálně ve výši 10-20% z hodnoty nemovitosti dle banky. To znamená, že pokud máte zájem koupit si nemovitost, kterou banka ohodnotila částku ve výši 2 mil. Kč tak z této částky budete muset mít naspořeno min. 200 tis. Kč (ideálně 400 tis. Kč).

Pokud některý z výše uvedených bodů, u Vás skřípe, nezoufejte. Vždy je tady nějaká možnost. například jít do úvěru s další osobou (partner, rodiče, spolužadatel...), který Vám může pomoci s navýšením nebo dosažením daného kritéria. Pokud nemáte naspořené vlastní zdroje, dá se použít jako protihodnota jiná nemovitost, která má hodnotu v požadované výši a další možnosti.

 

Pokud by jste se chtěli poradit s někým, kdo má v tomto oboru praxi. Obraťne se například na naše úvěrového specialistu Ing. Aleše Bogocze 725 805 800, [email protected]