Co udělat dříve? Najít si nemovitost nebo vyřídit hypotéku?

16.1.2019 Dnes se na realitním trhu běžně stává, že na jednu nemovitost je vícero zájemců. Chcete na prohlídku, nemovitost se Vám líbí, a jeden z dotazů prodávajícího nebo realitní kanceláře, která prodávajícího zastupuje bude: Jak budete koupi nemovitosti financovat? Hotovostí nebo hypotékou? A už jste podmínky hypotéky zjišťovali?

Pokud je na nemovitost více zájemců a vy nepatříte k části zájemců, která si může dovolit financovat koupi v vlastních zdrojů a teprve půjdete zjišťovat podmínky hypotečního úvěru, je možné že majitel nebo realitní makléř zvolí cestu nejmenšího odporu a případně rychlejšího obchodu.

Proč se tak děje?

Majitel i makléř chce mít jistotu, že nemovitost bude prodána a oba někdy slyšeli nebo zažili situaci, kdy zájemce řekl, já to chci, ale ještě potřebuju dořešit drobnosti s financováním. To bude v pohodě a při podání žádosti se zjistí, že to nebude tak rychlé a jednoduché a než vše dořeší, tak majitel upřednostní jiné zájemce.... Situace na dnešním finančním trhu zajišťující financování koupě nemovitosti, je totiž složitější. Aby měl kupující co největší jistotu získání úvěru, potřebuje bance prokázat své příjmy, bankovní náklady (kreditní karty, půjčky, úvěry a mnoho dalšího...). Banka prověří bonitu klienta a je schopna mu předběžně říci výši případné hypotéky dle uvedených předpokladů. Tato nabídka z banky platí vždy 30 dní a vy již máte větší šanci i pro vyjednávání, neboť znáte nejen své limity, ale také finanční a časové možnosti. Jistoty se zvyšují pro všechny strany.

Další z možností, je "POHOTOVOSTNÍ ÚVĚR"

Ten poskytne žadateli mnohem větší možnost při hledání, platnost nabídky je zde totiž až 365 dní a na základě žádosti a za případný poplatek jí banka může prodloužit. Tímto úvěrem má klient navíc garantovanou úrokovou sazbu, jež mu byla nabídnuta při vyřizování a platí po celou bodu příslibu (což je při dnešním zvedání úrokových sazeb fajn).

Když budete volat nyní, a majitel či makléř se Vás zeptá, zda mata vyřešené financování, můžete odpověď: "Ano, vše máme předjednáno a nyní jen hledáme nemovitost, která se nám zalíbí." Půjdete na osobní prohlídku a když bude vše podle vašich představ, tak si můžete "plácnout", protože už i vy víte, jak to budete mít s úvěrem, jaká bude cca měsíční splátka, zda to zvládnete atd. Vaše vyjednávací schopnost bude mnohem vyšší a budete považováni za vážné zájemce.

Ideální volba pro rychlé zmapování trhu a získání nejvýhodnějších podmínek je úvěrový specialista, který spolupracuje se všemi bankami. Dokáže Vám na jedné schůzce, podle vašich informací a doložených podkladů, udělat nabídky od vícero bank a vy si vyberete tu nejvýhodnější pro Vás a můžete hledat nemovitost dle svých představ a možností.

V praxi používáme osvědčeného úvěrového specialistu s praxí od roku 2006, které efektivně pomůže každému klientovi. Každý případ důkladně projde, prostuduje a připraví tak, aby starosti byly minimální a zisk s užitkem maximální.